image/svg+xml
image/svg+xml

Üniversitemiz Türkiye’nin En İyi 12. Dünyanın 394. Yeşil Kampüsü

Endonezya Üniversitesi (UI) tarafından açıklanan UI GreenMetric Dünya Üniversite Sıralamaları 2017 sırlamasına göre Üniversitemiz 4 bin 51 puanla Türkiye’nin en iyi 12. Dünyanın 394. Yeşil Kampüsü olarak ilan edildi.

Üniversitemiz, dünya üniversitelerini çevreye duyarlılık, enerji, atık, ulaşım yönetimi ve sürdürülebilirlik alanlarında her yıl değerlendiren GreenMetric 2017 Dünya Üniversiteler Sıralaması’nda Türkiye üniversiteleri arasında 12. oldu. 75 ülkeden 619 üniversitenin bulunduğu sırlamada Üniversitemiz 4 bin 51 puanla 394. oldu. 

Konu hakkında açıklama yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, üniversitenin Ağdacı ve Kutlubey Kampüsündeki çalışmalarla daha yeşil bir kampüs olma yolunda ilerlediğini belirterek, “Green Metric tüm dünyadan saygın üniversitelerin katıldığı, sürdürülebilirlikle ilgili konulara dikkat çeken ve çevre bilinci konusunda küresel farkındalık yaratan önemli bir değerlendirmedir. Kutlubey Kampüsündeki atık sularının arıtılarak deşarj edilmesi, yağmur sularının toplanarak kampüsteki yeşil alanların sulamasında kullanımı projesi uygulanmaya başladığında üniversitemizin bu sıralama daha ön sıralarda yer alacağına inanıyorum” dedi.

Green Metric Nedir?

Green Metric, Üniversite Sürdürülebilirlik Derecelendirmesi, üniversite kampüslerindeki sürdürülebilirlik çabalarını dünya çapında değerlendiriyor ve karşılaştırmasını yapıyor. Değerlendirme platformu, Endonezya Üniversitesi tarafından 2010 yılında kuruldu ve her yıl katılımcı üniversitelerin derecelendirmesini yapıyor. Tüm dünyadan saygın üniversitelerin katıldığı, sürdürülebilirlikle ilgili konulara dikkat çeken ve çevre bilinci konusunda küresel farkındalık yaratmayı amaçlayan bir platform olan GreenMetric, dünyadaki bütün yükseköğretim kurumlarının katılımına açık. Her yıl farklı ülkelerden pek çok üniversite GreenMetric tarafından altyapı, enerji ve iklim değişikliği, atıklar, su kaynakları, ulaşım ve eğitim gibi alanlarda değerlendiriliyor, her değerlendirme alanı için puanlanıyor ve yükseköğretim kurumları, bu değerlendirmelerden aldıkları toplam puanlara göre sıralanıyor.

  • Mavi Diploma (Diploma Eki) Hakkında

  • Üniversitemizin Misyonu ve Vizyonu

  • Sıfır Atık Nedir?

  • Rektörlük İletişim Merkezi (RİMER) kullanıma açıldı

  • ‘Erasmus+’ bilgilendirme toplantısı yapıldı

  • Üniversitemiz Türkiye’nin En İyi 12. Dünyanın 394. Yeşil Kampüsü

  • Tarih Yüksek Lisans Programı Açıldı

  • Mezun Bilgi Sistemi Kuruldu

  • Fizyoterapi Programı Açıldı